Ankara'nın En İkramı Bol Aspava'sı

Ankaralı olan, olmayan veya Ankara'ya bir gün yolu düşen herkesin mutlaka adını duyduğu Aspava, Ankara'nın oldukça ünlü kebapçıların kullandıkları ortak bir isimdir. Peki Aspava kelimesinin açılımı nedir? İlk kez duyanlar için tekrarlayalım:

Aspava, "Allah Sağlık, Para, Afiyet Versin Amin" cümlesinin baş harflerinden oluşur. Şüphesiz ki birçok Aspava arasından en lezzetlisini seçmek ise müşteri için oldukça zordur.

Aspava Nedir?

Ankara'da yaşayanlar ve yolu Esat tarafına bir gün düşenler mutlaka bir Aspava restorantı ile karşılaşır. Aspava nedir? 1950'li ve 1960'lı yıllarda Aspava kelimesi ilk defa bir kebapçı tarafından kullanılmıştır. O tarihlerden itibaren ise Ankara'da birçok kebapçı tarafından da yaygın olarak Aspava kelimesi kullanılır.

Ankara'da birçok Aspava kebapçısı olmasına rağmen aslında bir zincir restoranı olmaması ise herkesin dikkatini çeker. Aspavaların her biri birbirinden bağımsız kebap salonlarıdır.

Hepsinin ise tek bir ortak özelliği vardır. Aspavalar 7/24 açıktır ve ikramları diğer restoranlara göre oldukça fazladır. Aspavalar gece yoğun mesai yaparlar. Ankara'nın eğlenceli gece hayatı ise genellikle Aspava'da sonlanır. Aspavalarda sizi rahatsız eden biri ile karşılaşmazsınız. Yemekler yenir, ikramlar sofrayı renklendirir çalışanların ilgisi ile güzel bir şekilde ağırlanırsınız.

Aspava Menüsünde Neler Var?

Aspava menüsü denildiğinde akla sadece et döner ve kebap gelmemesi gerekiyor. Oldukça çeşitli bir menüye sahip Aspavalar'da pide çeşitleri, kebap çeşitleri ve lahmacun çeşitleri de bulunur. Aspava menüsünün olmazsa olması ise lezzetli ikramlarıdır. Bu ikramlar domates sosu olan patates tava, salata, cacıktır. İkram olan bu aperatiflerin yanında ise yemek bitiminde size çay ve irmik helvası getirilir. Tabiki bunlarda ikramdır.

Parça etten hazırlanan dönerlerin içine domates sosu, soğan ya da kaşar isteğe eklenir hatta dilerseniz üçü birden de eklenir. İnce lavaş içine et döner eklenerek dürüm haline getirilir. Aspavayı diğer restoranlardan ayıran en önemli özelliği ise bol çeşit ikramlarıdır. Sipariş verdiğinizde dolu bir sofraile karşılaşırsınız. Bu da sizin önce gözünüzü doyurur.